Iki 15 proc. namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos tenka apšvietimui. Energiją ir pinigus galime taupyti ir savo namams pasirinkę tinkamas elektros lemputes. Visos buitinės lemputės, kaip ir buitiniai prietaisai, turi būti paženklintos energijos vartojimo efektyvumo klasę parodančiomis etiketėmis. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės lemputės – efektyviausios, o G klasės – mažiausiai efektyvios.

Mums įprastos kaitrinės lemputės nėra ekonomiškos, nes iki 95 proc. energijos sunaudoja skleisdamos šilumą.

Pakeiskite kaitrines lemputes į energiją taupančiąsias – kompaktines fluorescencines elektros lemputes, kurios naudoja net 4–5 kartus mažiau elektros energijos ir, nors kainuoja daugiau, greitai atsiperka ir veikia 6–15 kartų ilgiau (iki 15000 val.), tačiau nepamirškite, kad nebenaudojamas lemputes reikia mesti į pavojingų atliekų konteinerį, nes jose yra gyvsidabrio. Dažnai vartotojai fluorescencinėmis lemputėmis nepatenkinti dėl jų skleidžiamos šviesos spalvos. Perkant šias lemputes reikia atkreipti dėmesį į šviesos spalvos temperatūrą. Fluorescencinė lemputė šviečia panašiai kaip kaitrinė, kai šviesos spalvos temperatūra yra iki 3000 kelvinų (K). Dienos šviesos spalva – daugiau nei 3500 K, šalta balta spalva – daugiau nei 5000 K.

Kaitrines lemputes pakeis ne tik kompaktiškos dienos šviesos lempos, bet ir pagerintos kaitrinės lemputės su halogenų technologija bei šviesos diodai (LED). Šviesos diodų lemputės labai efektyvios (naudoja per 80 proc. mažiau energijos nei kaitrinės), ilgaamžiškos (nuo 40 000 valandų), neįkaista, patvarios (nėra dūžtančios kolbos), galima parinkti įvairią šviesos spalvos temperatūrą (2580–8000 K). Šiose lemputėse nėra sveikatai pavojingo gyvsidabrio. Tačiau šios lemputės dar yra labai brangios.

Įsirenkite dviejų tarifų elektros skaitiklius. Už elektros energiją, suvartotą žiemos laiku nuo 23 iki 7 val. bei šeštadieniais, sekmadieniais ir vasaros laiku nuo 24 iki 8 val. bei šeštadienias, sekmadieniais, mokėsite mažesniu tarifu.

Išjunkite šviesą išeidami iš kambario. Jei reikia elektros šviesos, įjunkite tik tiek lempučių, kiek yra būtina. Jeigu naudojate kaitriąsias lemputes, geriau naudokite vieną stipresnę lemputę nei daug silpnesnių, nes šių lempučių spinduliuojamas šviesos srautas nėra tiesiogiai proporcingas jų galiai.

Bendro naudojimo laiptinėse, koridoriuose naudokite mažesnės galios lemputes. Sumontuokite automatiškai išsijungiančius jungiklius arba apšvietimo reguliatorius.

Naudokite vietinio apšvietimo šviestuvus. Tai kartu su bendruoju apšvietimu užtikrina reikiamą apšvietimą darbo vietose.

Rinkdamiesi apdailos medžiagas, turėkite galvoje, kad šviesios spalvos kambario sienos taip pat padeda taupyti – šviesių sienų kambariui apšviesti pakanka silpnesnių lempučių, nes šviesios medžiagos atspindi žymiai daugiau šviesos.

Išnaudokite natūralų apšvietimą – reguliariai valykite langus, neužstatykite jų baldais ir didelėmis gėlėmis. Šviesiu paros metu atitraukite užuolaidas ir žaliuzes.